Klarerar in i Grekland

Torsdagen 15 oktober 2015

Lämnar Kusadasi efter sommaruppehållet. Kostar 700 SEK. att fixa papper för att lämna Turkiet. Bestämmer oss att gå över till Samos för att klarera in i Grekland och EU. Det är bara 21 NM. till Vathi på Samos så vi väljer den hamnen.

2

När vi närmar oss Samos östsida undrar vi vad det är för röda fläckar som är på bergen. När vi kommer lite närmare ser vi att det är flytvästar. Mängder med trasiga gummibåtar låg mot klipporna. Det här var en verklighet som vi inte var vana vid. Väl inkomna till Vathi på Samos tog vi med alla papper för att uppsöka tull och polis. 100-tals flyktingar stog på kö. Det var inte roligt att se deras fötter efter flera mils vandring i nästan omöjlig bergsteräng och se deras tomma ögon. Vi hade ju hört talas om alla flyktingar som tog sig  till Kos men även här på Samos var det många, enligt polisen ca. 1.000 om dagen, vilket det i närheten inte fanns resurser för. Kos, vilket vi fick se när vi var där vid ett flertal tillfällen, hade bättre logistik samt att Röda korset och andra hjälporganisationer var där. Nåväl, vi får väl se hur Europa löser det här.

5

Flytvästar guppar lite överallt i vattnet.

6

Några gummibåtar som var hela.

12

Vi fick en härlig kväll med Angela och Niko på Kos. Hon från Tyskland, han var grek. De mer insatta grekerna förstår att det inte kommer att fungera. Niko skrattade mest åt det politiska styret och menade att det behövs krafttag som inte grekerna sett på många år.

13

Varför inte glätta upp stämningen med en klocka ?

15

Äntligen semester, Lena och Janne kommer på besök. ”Nu trivs jag !”31

Mår också bra fast lite tomt på bordet !

19

Vi ligger nog ganska säkert.

20

Skall ta oss med taxi från Palionisos på Kalymnos till Kalymnos stad. Visade sig att taxichauffören var lika rädd som vi var. Han var nog som mest uppe i 30 km/h. Men han var trevlig och pratade hela tiden om Kalymnos. Själv bodde han i Vathi på Kalymnos dit vi var välkomna.

29

En av gränderna i gamla stan Pothia på Kalymnos.

32

Kom igen nu och sluta prata med alla människor !

37

Stör mig inte !

40

Hello på er, är ni hemma igen.

46

Kan detta vara något tvättäkta ?

53

Gitarr och ukulele kommer fram på kvällskvisten.

51

58

Kärt möte på Leros med Lagos och Finike-kompisar, Nina och Svante med S/Y Ayfer.

59

Man kan ju undra om någon har försökt ?

62

Efter en middag hos kycklingmannen bakom Evros marina.

66

Äntligen har familjen Liljekvist kommit till Kos.

68

Far och dotter.

76

Uno på gång !

87

Underbara Kalymnos.

91

Hittat Thomas gitarr ??

102

En skön promenad. Ön längst bort har Jonny Deep (skådespelare) köpt.

105

Här ligger Ayfer och Xanto och småpratar.

111

Och här har vi deras Fjantar.

En reaktion på ”Klarerar in i Grekland

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s