Kom ner till Leros Marina den 18 februari där Xanto låg på land och längtade till sjösättning. Rengöring, lite service, polering av skrov, bottenmålning m.m. Sjösättning 3 mars.
4 mars kommer kamrat Mats Svensson på besök. Går upp till Augusta hamn spå Arki där vi var första turistbåten för säsongen. Den 9 lämnar jag Mats i Partheni vid Leros flygplats och går sedan mot Leros Marina igen. En kul ventil har gått sönder till svarttanken så det är bara att lyfta Xanto igen. Åter på land i två dagar. Hämtar Anette på Kos den 22 mars där vi får stanna några dagar. Hård kuling från sydost. På påskafton har vi knytis på Elina hos Maje och Royne. Direkt efter påsken kommer Lena och Kent på besök som vi hämtar upp i Mastichari på Kos.
Vi gick över till Kalymnos och hälsar på Kents kusin Catarina som bott på ön i 33 år. Dom hade inte träffats på över 40 år. Det blev några trevliga dagar på Kalymnos där Catarina tog med oss på platser vi förmodligen hade missat.
Blir väl omhändertagna av hamnkapten som även fyller våra gasflaskor.
Ett besök uppe på berget i Kalymnos för att beskåda Agios Christos katedral.
Innan vi går upp till Leros lägger vi oss för ankare i Emborios, badar, äter och slappar.
Anette och Maje gör en långvandring i vacker natur på Leros.
Så dags nu ! I gamla Mussolinis trädgård utanför hans palats har flyktingbaracker installerats med 10 nya telefonkurer. Det är ju jättebra nu när inga flyktingar finns kvar. Det där med telefonkurer var det heller ingen som förstod.
Alla sätt är bra utom dom dåliga. Fåren eller åsnan behöver väl gräs.
Den 18 april anländer Pegasus som lämnat Finike och Turkiet. Vi ligger kvar några dagar i Leros Marina och går sedan tillsammans till Amorgos via Levitha. Klostret som hänger på bergsidan på Amorgos sydsida måste naturligtvis besökas. Här står Agneta och undrar hur dom har tänkt och ingen hiss finns det heller.
Bara 200 trappsteg kvar.
Utsikten blir ju magnifik.
Vi blir bjudna på vatten och klostrets likör och får lite intressant historik berättad för oss. Äldsta grejerna var från år 760.
En liten promenad på Amorgos, Kurt och Olsson tar en liten paus.
Gubben ville inte vara med på bild.
Tänk va tiden går !